Význam karet

Tarotové karty jako celek obsahují tzv. "VELKOU a MALOU ARKÁNU". Slovo Arkána pochází z latinského „arcanum“, což znamená „tajemství“. Tarotový balíček představuje soubor 78 karet.
Z toho je 22 karet Velké Arkány, číslovaných od 0 – Blázna do 21 – Svět a 56 karet Malé Arkány.

Karty Velké Arkány vyjadřují hluboké a starobylé archetypy a jsou to nejvýznamnější karty z celého tarotového balíčku. Malá Arkána má o něco jednodušší symboliku a také více karet, které jsou rozdělené do čtyř barev a jsou to vlastně předchůdci dnešních hracích karet. Málokdo ví, že i naše obyčejné žolíkové či mariášové karty se původně vyvinuly právě z tajemného tarotu!

Malá Arkána obsahuje po 14 kartách ve čtyřech „barvách“: hole, meče, poháry (kalichy) a mince (pentakly). Z těchto čtrnácti karet je vždy deset číslovaných od esa po desítku a čtyři jsou takzvané dvorní karty: král, královna, rytíř a kluk (páže). Každá „barva“ Malé Arkány souvisí s jedním ze čtyř magických živlů - hole symbolizují oheň- znamenají životní energii a vášeň , meče patří vzduchu a představují myšlenky, názory a rozum. Poháry souvisejí s vodou- týkají se citů, pocitů a lásky a mince zase se zemí, ke které se pojí materiální záležitosti, majetek a pozemské bohatství.

Podobně se podle živlů rozdělují znamení zvěrokruhu. Mezi ohnivá znamení patří Beran, Lev a Střelec, v tarotu jim náleží, jak už víme, Hole. Vodní znamení jsou Rak, Štír a Ryby, v tarotových kartách Poháry. Vzduch ovládá Blížence, Váhy a Vodnáře, v tarotu je představují Meče, a konečně zemskými znameními jsou Býk, Panna a Kozoroh, ukrytí za kartami Mincí.
Je důležité, abych zdůraznila, že karty jako takové v sobě obsahují vše. Nelze rozdělit významově karty na veskrze špatné a dobré, příznivé a nepříznivé nebo kladné a záporné. To, co jeden člověk bude ve výkladu považovat pro sebe za příznivé a očekávané, to v podstatě jiný z nás při vytažení stejné karty bude brát jako svou překážku. Jednotlivé listy tarotu mají názvy a číselnou hodnotu a dále se za nimi skrývá poselství, jehož význam a souvislost je právě předmětem jednotlivých interpretací a souvztažností a obsahují vždy jak kladný tak zároveň i záporný aspekt.

Všeobecně platí, že karty nelžou a ukáží momentální konstelaci situací a vztahů tak, jak právě existuje, i když její patřičnost v tu danou chvíli nemusíme coby tazatelé zcela chápat a nemusí nám být hned jasná a zřejmá.

Existuje mnoho druhů tarotových karet, které mají různou symboliku a různý způsob vyobrazení – od středověkého, až po naprosto moderní. Pokud si chcete karty pořídit, dejte při jejich pořizování především na svoje pocity, protože karty musí souznít s vaší duší a musí se vám líbit. Shodou  krásných okolností a cestou osudu se ke mně kdysi dostala dárková kazeta tarotu od autorky Renaty Herber a  tyto citlivě zpracované karty (pro Renatu tuto sadu výtvarně zhotovila s láskou Dagmar Lukůvková) od první chvíle souzní a promlouvají s mou duší. A jelikož vše se vším souvisí a náhody ve skutečnosti neexistují, absolvovala jsem velmi brzy přímo na tento tarot kurz vykládání v tzv. škole duchovní cesty a  používám je při svých výkladech a konzultacích dodnes. Pro Vaši představu a zvláště pro Vás, kteří tento tarot neznáte, uvádím v jedné z rubrik jako malou ochutnávku vyobrazení karet Velké Arkány, s jejichž energií se s určitostí  můžete setkat při výkladu v mém podání.